ورود

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
حساب ندارید؟ ثبت نام
ثبات قیمت دلار آمریکا

ثبات قیمت دلار آمریکا فدرال رزرو را در آستانه تصمیم مهمی قرار داد.

روز دوشنبه بهای دلار آمریکا در برابر دیگر ارزها طی اوایل معاملات اروپا بدون تغییر بود، معامله گران پیش از آخرین نشست دو روزه فدرال رزرو احتیاط کردند. این ثبات قیمت دلار آمریکا چه پیامدهایی خواهد داشت؟
شاخص دلار که در برابر سبد شش ارز دیگر دنبال می شود، پس از رشد اندکی بیش از ۰٫۵٪ طی هفته گذشته با کمترین قیمت در حدود ۹۰٫۴۸۳ قرار گرفت.
بهای دلار آمریکا به ین ژاپن (USD / JPY)، پس از دستیابی به پایین ترین سطح یک ماهه ۱٫۲۰۹۳ در دور قبلی معاملات با ۰٫۱٪ افزایش به ۱۰۹٫۷۶ واحد رسید. پوند استرلینگ در برابر دلار آمریکا (GBP / USD) با ۰٫۱٪ افزایش رقم ۱٫۴۱۱۲ را تجربه کرد و بهای یورو در برابر دلار آمریکا (EUR / USD) هم با لمس پایین ترین رقم ماهانه به ۱٫۲۱۰۴ رسید. همچنین جفت ارز حساس به ریسک دلار استرالیا در برابر دلار آمریکا (AUD / USD) در رقم ۰٫۷۷۱۱ و حدود۰٫۱٪ بالاتر معامله شد.
هفته گذشته شاخص بهای مصرف کننده در ایالات متحده در ماه مه جهش ۵٫۰ درصدی را تجربه کرد که با شدیدترین افزایش در بیش از دوازده سال گذشته همراه بوده است. این مسئله به نوبه خود این نگرانی را ایجاد می کند که فدرال رزرو مجبور به کنترل مجدد سیاست های پولی فوق العاده آسان خود زودتر از حد انتظار است.
با این حال، این دستاوردها محدود بودند. زیرا به نظر می رسد بسیاری از خریداران اظهارات مکرر سیاست گذاران مبنی بر گذرا بودن تورم را جدی گرفته اند.
«فدرال رزرو به احتمال زیاد مجبور به بحث در مورد بیش از حد متوسط هدف تورم خواهد شد. اما هنوز هم به نظر می رسد که بازار شگفتی های بزرگ جهت دار را در چشم انداز تورم کنار می گذارد. بانک فدرال با توجه به فشار مداوم در ماه ژوئن متقاعد نخواهد شد.»
به نظر می رسد که فدرال رزرو، ممکن است در این هفته حرکتی از خود نشان ندهد. بعد از اینکه میزان اشتغال ماه گذشته ۵۵۹،۰۰۰ افزایش یافت، (کمتر از آنچه اقتصاددانان انتظار داشتند) مقامات بانک فدرال ممکن است نزدیک به ارائه سرنخی برای زمان کاهش برنامه خرید دارایی خود باشند.
طبق نظرسنجی بلومبرگ، حدود ۴۰٪ انتظار دارند که فدرال رزرو اولین قدم خود را برای کاهش ۱۲۰ میلیارد دلاری فعلی خرید ماهانه اوراق قرضه در اواخر ماه اوت بردارد. زمانی که جیم پاول میزبان یک عقب نشینی از مواضع خود در جکسون هول، وایومینگ است، ۲۴٪ دیگر از افراد شرکت کننده در نظرسنجی این اتفاق را در ماه بعد می بینند.
در جایی دیگر، بهای دلار آمریکا در برابر روبل روسیه (USD/RUB) با افزایش ۰٫۴٪ به ۷۲٫۰۲۰۵ رسید. این اتفاق در حالی صورت گرفت که بانک مرکزی روسیه نرخ بهره اصلی خود را با ۵۰ واحد پایه افزایش داد و به ۵٫۵٪ در روز جمعه رساند.
الویرا نابیولینا به عنوان یکی از افراد ارشد فدرال رزرو، بیان کرد که هیئت مدیره افزایش حتی بیشتر ۷۵ یا ۱۰۰ واحدی پایه را در نظر گرفته است و وقتی جلسه بعدی آن ها در ۲۳ جولای برگزار می شود، افزایش نرخ بهره دیگر بسیار محتمل خواهد بود.
تورم سالانه مصرف کننده که حوزه اصلی مسئولیت فدرال رزرو به حساب می آید در ماه مه به ۶٪ افزایش یافت، سطحی که از اکتبر ۲۰۱۶ که نرخ کلیدی آن ۱۰٪ بود، مشاهده نشده است.
پس از اخبار روز یکشنبه مبنی بر امضای توافقنامه جدید ۳٫۶ میلیارد دلاری ترکیه با چین، بهای دلار آمریکا در برابر لیر ترکیه (USD / TRY) با ۰٫۱٪ افزایش در ۸٫۳۸۸۵ معامله شد و محدودیت تنظیم ارز موجود آن ها را به ۶ میلیارد دلار افزایش داد.
توافق با یکی از بزرگترین شرکای تجاری ترکیه به این کشور امکان می دهد تجارت با ارز محلی را افزایش دهد و با استفاده از دلار از ذخایر بانک مرکزی حمایت کند.
نتایجی که به واسطه ثبات قیمت دلار آمریکا حاصل شده است، ممکن است نوید یک رشد در آینده نزدیک را بدهد.


صعود شاخص دلار آمریکا در روز آخر بازار توجه همه را به خود جلب کرد.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*