ورود

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
حساب ندارید؟ ثبت نام
روابط فرانسه و انگلستان

در صورت حفظ برگزیت مکرون روابط فرانسه و انگلستان را مجددا تنظیم خواهد کرد.

با توجه به این که نخست وزیر انگلستان، بوریس جانسون، قراردادی مبنی بر حفظ برگزیت و جدایی که با اتحادیه اروپا امضا کرد، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، روز شنبه پیشنهاد داد روابط خود را با انگلیس دوباره تنظیم کند. روابط فرانسه و انگلستان چه تاثیری بر روند بازارهای مالی خواهد داشت؟

از زمان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در اواخر سال گذشته، روابط با این اتحادیه و به ویژه فرانسه متشنج شد. به طوری که مکرون تبدیل به شدیدترین منتقد و مصمم به عدم پذیرش انگلستان بعد از برگزیت و جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا شد.

یک منبع گفت: در جلسه ای در گروه هفت کشور ثروتمند در جنوب غربی انگلستان، مکرون به جانسون گفت که دو کشور منافع مشترکی دارند اما تنها در صورت حفظ نظر جانسون در مورد برگزیت، می توان روابط را بهبود بخشید.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، گفت: «رئیس جمهور فرانسه به بوریس جانسون گفت که لازم است روابط فرانسه و انگلستان از سر گرفته شود.»

این منبع با بیان اینکه مکرون به زبان انگلیسی با جانسون صحبت می کرد، گفت: «این مسئله می تواند اتفاق بیفتد به شرطی که وی به قول خود با اروپایی ها راه بیاید.»

کاخ الیزه، گفت که فرانسه و انگلیس دیدگاه مشترک و منافع مشترکی در مورد بسیاری از موضوعات جهانی و یک رویکرد مشترک در سیاست های فراتر از حوزه آتلانتیک دارند.

در ادامه این مناسبات و رویدادها، جانسون بعداً روز شنبه با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان ملاقات خواهد کرد. جایی که وی، همچنین می تواند اختلافات مربوط به بخشی از قرارداد جدایی از اتحادیه اروپا را مطرح کند. قراردادی که از آن به عنوان پروتکل ایرلند شمالی یاد می شود.

نخست وزیر انگلیس که میزبان نشست G7 است، می خواهد این اجلاس به موضوعات جهانی متمرکز شود. اما در مورد تجارت با ایرلند شمالی مقاومت می کند و از اتحادیه اروپا خواسته تا در رویکرد خود برای کاهش تجارت به این ایالت از سوی انگلیس انعطاف بیشتری داشته باشد.

هدف از این پروتکل، حفظ موقعیت و جایگاه ایالت یعنی ایرلند، عضو اتحادیه اروپا است. اما، لندن می گوید این پروتکل به دلیل اختلالی که در تأمین کالاهای روزمره به ایرلند شمالی ایجاد کرده به شکل فعلی پایدار نیست.

حفظ برگزیت در طول سال های پیش رو، می تواند اقتصاد برخی کشورهای دخیل در این موضوع را تحت تاثیر قرار دهد. با توجه به روابط فرانسه و انگلستان و حتی سایر کشورهای اتحاد اروپا، مسلما اوضاع پوند انگلستان بهتر خواهد شد و احتمال می رود روند نزولی در شاخص جفت ارزهای مرتبط به پوند، قابل مشاهده باشد.


جفت ارز دلار استرالیا و آمریکا چشم به شاخص تورم دوخته است

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*