ورود

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
حساب ندارید؟ ثبت نام
شاخص لیر ترکیه

شاخص لیر ترکیه برای دومین روز متوالی سقوط کرد

شاخص لیر ترکیه برای دومین روز سقوط کرد و پس از دیدار پیش بینی شده بین رئیس جمهور ایالات متحده جو بایدن و رجب طیب اردوغان، ترکیه در دستیابی به موفقیت که موجب کاهش تنش های سیاسی می شود، همچنان به از دست دادن دستاوردهای هفته گذشته خود ادامه داد.

روز سه شنبه شاخص لیر ترکیه تا ۱٫۱٪ در برابر دلار تضعیف شد که منجر به کاهش ارزهای در حال ظهور بازار، یک روز پس از دیدار اردوغان با رئیس جمهور جو بایدن در حاشیه نشست ناتو در بروکسل شد. بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله با جهش ۱۶ واحدی پایه به ۱۸٫۲۰٪ رسید. در حالی که شاخص Borsa Istanbul 100 تغییر چندانی نداشت.

اردوغان می گوید: موضع ترکیه در مورد موشک های اس ۴۰۰ روسیه بدون تغییر است.

هفته گذشته این ارز بیش از ۳ درصد افزایش یافته بود و بهترین عملکرد را از یک ارز در حال ظهور در بازار نسبت به خوش بینی ها در ارتباط با نشست بین سران کشورهای عضو ناتو در کاهش تنش بین کشورها به دست آورد.

با این حال، اظهارات اردوغان مبنی بر اینکه موضع ترکیه در خرید سامانه های موشکی اس ۴۰۰ روسی بدون تغییر باقی مانده است، امیدهای پیشرفت قریب الوقوع را ناکام می گذارد.

شرکت سرمایه گذاری Seker Investment، مستقر در استانبول در یادداشت صبح خود نوشت: اگرچه این دو رهبر اظهار داشتند که تیم هایشان به بحث و گفتگو ادامه خواهند داد اما هیچ پیشرفت بزرگی رخ نداده که این موضوع، عاملی شد تا لیر برخی از دستاوردهای هفته گذشته را نقش بر آب کند.

با توجه به اوضاع کنونی بازارهای مالی و بهبود شاخص های جهانی ارز با توجه به کاهش پاندمی کرونا، احتمال می رود شاخص لیر ترکیه نیز بهبود یابد. این در حالی است که اخیرا کاهش شاخص ترکیه را شاهد بوده ایم. با وجود این موارد در کنار کاهش تنش ها، نوید آینده ای روشن برای ترکیه وجود دارد.


ثبات قیمت دلار آمریکا فدرال رزرو را در آستانه تصمیم مهمی قرار داد.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*