ورود

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
حساب ندارید؟ ثبت نام
صعود شاخص دلار آمریکا

صعود شاخص دلار آمریکا در روز آخر بازار توجه همه را به خود جلب کرد.

یورو و پوند استرلینگ در روز جمعه در برابر شاخص دلار آمریکا نزول کردند. این در حالی است که سرمایه گذاران، شرط می بندند نرخ بهره برای مدت طولانی تری در اروپا و انگلیس پایین تر بماند در حالی که منتظر نشست هفته آینده سیاست پولی ایالات متحده هستند. صعود شاخص دلار آمریکا چه پیامدهایی خواهد داشت؟

شاخص دلار آمریکا که قوی ترین رشد هفتگی خود را از اوایل ماه مه نشان می دهد در آخرین روز بازار ۰٫۵۷٪ افزایش در ۹۰٫۵۸۱۰ را تجربه کرد. این در حالی است که یورو با ۰٫۶۳٪ کاهش به ۱٫۲۰۹۹ دلار رسید که در بزرگترین افت هفتگی خود از اواخر آوریل است.

کلاس نات، سیاستگذار ECB، یک روز پس از آنکه بانک مرکزی اروپا به موضع منفی خود پایبند بود، گفت که با محدودیت سیاست های پولی، قوانین مالیاتی انعطاف پذیر برای سال ها مورد نیاز خواهد بود.

کارل شاموتا، استراتژیست ارشد بازارهای مالی جهان در کمبریج گفت: «سیاست گذاران بانک مرکزی اروپا، نشان می دهند که نرخ تورم بسیار پایین تر از سطح مورد نیاز برای فشار رو به بالا است.»

شاموتا اضافه کرد:

«این کاهش در نتیجه روند رو به رشد اخیر یورو است و فشار آن را تحت فشار قرار می دهد. بزرگترین مشارکت کننده در حرکتی که یک شبه شاهد آن بوده ایم، ضعف (یورو) در مقابل نیروهای مثبت دلار است. بی تردید دلار برنده این رقابت است.»

استرلینگ با کاهش ۰٫۵۴ درصدی به ۱٫۴۰۹۸ دلار رسید. زیرا تاجران و سرمایه گذاران نگران رشد آهسته تر از حد انتظار بودند.

بازارهای ارز، کل هفته قبل در انتظار انتشار قیمت های مصرف کننده روز پنجشنبه در ایالات متحده (که در ماه مه ۵٪ افزایش داشت) بودند. اما حتی با توجه به درصدی بالاتر از حد انتظارات، واکنش کمی در بازار وجود داشت. به نظر می رسید سرمایه گذاران از اظهارات فدرال رزرو مبنی بر موقتی بودن تورم بالا، پشتیبانی می کنند.

نظرسنجی رویترز، نشان داد که اقتصاددانان به این می اندیشند که بانک مرکزی در ماه آگوست یا سپتامبر استراتژی کاهش برنامه خرید گسترده اوراق قرضه خود را اعلام  خواهد کرد. اما انتظار نمی رود که این بانک شروع به کاهش خریدهای ماهانه تا اوایل سال آینده کند.

به گفته گرگ اندرسون، رئیس جهانی استراتژی ارز خارجی در BMO Capital Markets، معامله گران هنوز در حال آماده شدن برای نوسانات حول نشست کمیته بازار آزاد فدرال بودند.

اندرسون گفت: «اگر شما از موقعیتی شروع می کنید که دلار کمی دارید از آنجا که نشست های FOMC اغلب نوسان زیادی دارند، بهتر است هدف گذاری کوتاه مدت خود را برای اهداف مدیریت ریسک کاهش دهید.»

در همین حال، سرمایه گذاران ارزهای ریسک پذیر دیگری مانند دلار استرالیا را ترک کردند که پس از رسیدن به پایین ترین سطح هفته خود، ۰٫۷۲ درصد کاهش یافت و به ۰٫۷۶۹۷ دلار رسید. در حالی که دلار نیوزیلند پس از رسیدن به پایین ترین سطح از ۴ مه با ۱٫۰۱ درصد کاهش، رقم ۰٫۷۱۲۳ دلار را تجربه کرد.

با صعود شاخص دلار آمریکا، این ارز پس از کش و قوس های فراوان بالاخره در یک تعادل مشخص قرار گرفت که البته به نظر می رسد موقتی باشد.


در صورت حفظ برگزیت مکرون روابط فرانسه و انگلستان را مجددا تنظیم خواهد کرد.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*