ورود

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
حساب ندارید؟ ثبت نام
مزایای دیفای

مزایای دیفای و چالش های پیش روی آن چیست؟

در نوشته قبل، در مورد دیفای توضیحاتی ارائه شد که لازم است به عنوان یک فعال یا علاقمند بازار سرمایه، حتما آن را مطالعه کنید. در این نوشته، مزایای دیفای و چالش های پیش روی آن را بررسی می کنیم.

دیفای چیست؟

دیفای چه مزیت ‌هایی دارد؟

۱٫ خداحافظ خطای انسانی و سوء مدیریت!!

بحران های مالی به دلیل سوء مدیریت بانک های مرکزی و واسطه ‌های شخص ثالث رخ داده است. اما به لطف قراردادهای هوشمند، خطاهای انسانی روزمره از روندهای مالی حذف می ‌شوند. مگر اینکه خود قراردادها ضعیف نوشته شده باشند.

۲٫ دسترسی سریع و دائمی

قبل از ظهور دیفای، اگر نیاز به گرفتن وام داشتید، باید به بانک می‌ رفتید و وقت زیادی را آنجا تلف می‌کردید. یکی از مزایای دیفای این است که حتی در بدترین زمان ‌های ممکن مثل نیمه شب، فقط با یک کلیک، می ‌توانید وام دریافت کنید. اگر اینترنتتان وصل باشد، می‌ توانید از هر مکان و در هر زمانی به بازار دسترسی داشته باشید.

۳٫ یک سیستم سالم‌ تر

ویروس کرونا نشان داد که سیستم‌ های مالی سنتی (ceFi) در برابر شوک ‌های جهانی بسیار آسیب‌ پذیر هستند. اما یکی از مزایای دیفای با همان سیستم‌ های مالی متمرکز بر اساس تماس مستقیم بین افراد و حضور آن ها برای انجام فعالیت است.

“COVID-19 سه برابر بدتر از بحران مالی سال ۲۰۰۸ شوک اقتصادی ایجاد کرده است”

اقتصاددان نریمان بهراوش

دیفای این مشکل را نیز تا حد بسیار زیادی حل کرده ‌است. سطح تماس فیزیکی مورد نیاز برای پشتیبانی از سیستم‌ های دیفای، ممکن است به صفر برسد.

۴٫ عملیات بدون مجوز

در سیستم مالی سنتی، تقریبا برای انجام هر گونه عملیات مالی، باید از یک واسطه مجوز بگیرید. حتی برای برداشتن یک ریال از حساب خودتان باید منتظر تأیید بانک باشید. در حالی که کاربران دیفای می‌ توانند بدون نیاز به هیچ مجوزی با سرویس دهندگان مالی ارتباط برقرار کنند.

طیف گسترده ای از مزایای دیفای را می‌ توان در فضای آن تصور کرد که نمی‌ توان به همه آن ها در این بحث اشاره کرد. ولی مهم ترین خدمات در اینجا بیان شدند.

اما آیا همه این خدمات و سیستم عامل ‌ها بدون خطر هستند؟

بدون شک، پاسخ “خیر” است. درست مثل سیبی که ممکن است حاوی کرم باشد، محصولات دیفای نیز مشکلات و خطرات خاص خود را دارند و حتما مراقب کلاهبرداری های مربوط به این حوزه باشید. البته علاوه بر کلاهبرداری، افراطی گری نیز ممکن است در این سیستم وجود داشته باشد.


چالش ‌های پیش روی پروژه‌ های دیفای چه هستند؟

بسیاری از مشکلات و خطرات پیش روی یک پروژه دیفای به فناوری ساخته شده مربوط می ‌شود. یعنی خود بلاکچین‌ها. از آنجا که بیش از ۹۰٪ پروژه ‌های دیفای مبتنی بر بلاکچین اتریوم هستند، ما چالش‌ های اتریوم را به عنوان چالش‌ های دیفای در نظر خواهیم گرفت:

۱٫ عدم ثبات و ناپایداری زنجیره میزبان

اگر زنجیره بلوکی که میزبان یک پروژه دیفای است ناپایدار باشد، دیفای نیز خود به خود این بی ثباتی را از بلاکچین میزبان به ارث می ‌برد. بلاکچین اتریوم هنوز تغییرات زیادی را تجربه می‌ کند، به عنوان مثال، اشتباهاتی که هنگام انتقال از سیستم اثبات کار به سیستم جدید اثبات سهام اتریوم به نام Eth 2.0 رخ داده است، می‌ تواند خطرات جدیدی را برای پروژه ‌های دیفای ایجاد کند.

۲٫ مقیاس ‌پذیری

یکی دیگر از مشکلات بزرگ پروژه ‌های دیفای، مقیاس پذیری بلاکچین میزبان است. دو مشکل عمده از مسئله مقیاس‌ پذیری ناشی می ‌شود:

الف) تأیید معاملات مدت زیادی طول می ‌کشد.

ب) معامله کردن در زمان ازدحام و شلوغی بازار بسیار گران است.

اتریوم با ظرفیت کامل می‌ تواند حدود ۱۳ معامله را در ثانیه پردازش کند، در حالی که همتایان متمرکزش می‌ توانند هزاران هزار معامله را پردازش کنند.

۳٫ مشکلات قرارداد هوشمند

قرارداد هوشمند منبع اصلی بسیاری از پروژه ‌های دیفای است. به همین دلیل، این قراردادها می‌ توانند پاشنه‌ آشیلی برای دیفای باشند. اگر کوچکترین نقصی در کد یک قرارداد هوشمند وجود داشته باشد، می ‌تواند منجر به از دست رفتن سرمایه افراد شود.

۴٫ نقدینگی کم

نقدینگی را می‌ توان به عنوان یکی از مهم ترین عوامل برای پروژه ‌های مبتنی بر دیفای و پروتکل‌ های بلاکچین در نظر گرفت. ارزش کل دارایی‌ های بلوکه شده در دیفای تا اکتبر ۲۰۲۰ بیش از ۱۲٫۵ میلیارد دلار بوده است. این رقم در مقایسه با سیستم ‌های مالی سنتی، یک قطره در برابر اقیانوس است.

۵٫ مبلغ وثیقه بیش از حد

همانطور که قبلاً گفتیم، تجارت وام دهی و وام گیری یک سرویس جذاب در دیفای است. اما این تجارت وثیقه زیادی لازم دارد و این یک مشکل بزرگ است و زمانی اتفاق می ‌افتد که ارزش دارایی انباشته شده (توسط وام گیرنده) در مقایسه با میزان وام، بسیار بالا برود. متاسفانه پروژه‌ های دیفای برای مقابله با رفع موانعی مانند رتبه بندی اعتباری، وثیقه بالایی نیاز دارند.

۶٫ قابلیت همکاری کم

انواع مختلف بلاکچین مانند بیت ‌کوین، اتریوم، زنجیره هوشمند بایننس و … وجود دارد که هرکدام دارای اکوسیستم و جامعه دیفای خاص خود هستند. قابلیت همکاری، بسترهای دیفای، ابزارها، DApp‌ ها و قراردادهای هوشمند موجود در بلاکچین‌ های مختلف، آن ها را قادر می‌ سازد تا با یکدیگر تعامل داشته باشند. تا وقتی که این تعاملات ساده ‌تر نشوند، بسیاری از شبکه‌ ها و پروژه ‌ها منزوی خواهند ماند.

۷٫ عدم بیمه

پوشش بیمه در صورت هک یا فعالیت ‌های متقلبانه از سرمایه‌ گذاران محافظت می ‌کند. بیمه نقش بسیار مهمی‌ در امور مالی متمرکز دارد، در حالی‌که در دیفای بسیار نادر است.

۸٫ تمرکز

ایجاد سیستم مالی غیر متمرکز، هدف اصلی ایجاد بیت ‌کوین و بلاکچین است، اما گاهی اوقات یک سیستم مالی غیر متمرکز آنطور که باید غیر متمرکز نیست. عدم تمرکز، احتمال کلاهبرداری را بسیار کاهش می ‌دهد، بنابراین باید کاملا به سمت عدم تمرکز پیش رفت.

سوشی سواپ، یک پروژه دیفای بود. بنیانگذار ناشناس سوشی سواپ، پروژه تبدیل تمام توکن ‌های سوشی خود به ETH را در تاریخ ۵ سپتامبر سال ۲۰۲۰ انجام داده است. قیمت توکن سوشی پس از دریافت پروتکل یونی سواپ، به ۱۰ دلار افزایش و سپس به ۰٫۶ دلار کاهش یافت (در زمان نوشتن این مقاله). این نمونه ای از چگونگی امکان وجود یک نقطه از شکست (حتی در پروژه موفق) دیفای بود.

۹٫ مسئولیت شما

با فرض اینکه دیفای، هیچ خطر و مشکلی نداشته باشد، هنوز مسئولیتی در قبال اشتباهات شما ندارد. دیفای، مسئولیت را از واسطه ‌ها به کاربران منتقل می ‌کند. اگر وجوه خود را به اشتباه از دست بدهید، هیچ کس مسئولیتی را بر عهده نخواهد داشت. بنابراین در فضای دیفای، ایجاد برخی ابزارها برای جلوگیری از خطاها و اشتباهات انسانی به شدت مورد نیاز است. دیفای همراه با آزادی، مسئولیت زیادی به همراه دارد و بسیاری از کاربران عادت ندارند که مراقب خود و سرمایه شان باشند. که همین امر می‌ تواند منجر به از دست دادن سرمایه آن ها یا کلاهبرداری می ‌شود.

دیفای یک پروژه جدید و آزمایشی است و خصوصاً از نظر امنیتی دارای برخی مسائل و مشکلات است. توسعه دهندگان و طرفداران امور مالی غیر متمرکز، امیدوارند که این مشکلات در نهایت حل شود و در برابر مزایای دیفای چالش های آن به حداقل برسد.


بهترین صرافی های ایرانی برای خرید ارز دیجیتال

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*